75. Yıl Mah. Emko Sanayi Sitesi A2 Blok No:1/2/3 Eskişehir

Conta Test Fiyat

ESKİŞEHİR conta yanık test
ESKİŞEHİR OTO EKSPERTİZ, CONTA YANIK TESTİ YAPILARAK MOTOR HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ
Oto Ekspertiz – CONTA YANIK TESTİ

Silindir kapak contası motor üst kapağı ile motor bloğu arasında bulunan hayati öneme sahip parçalardır.

Silindir Kapak Contası Yandığında Ne Olur? :

1. Motor suyu motor yağına karışır. Kartelde su birikintileri oluşur. Bu durumda yağda köpürmeler olur. Motor yağ çubuğunu çekin ve yağınızı kontrol edin. Yağ su ile karıştığında grimsi çamur kıvamına gelir ve sabunlanma dediğimiz beyaz köpüksü bir yapı oluşturur. Sabunlanmayı kürbüratör kapağında görebilirsiniz. Motora yağ ilave ettiğiniz kapağı açıp bakın. Beyaz renkli gres kıvamında tortullar görürseniz yağınıza su karışmış demektir. Bu uzun kilometreler yapmış motorlarda havadaki nem ve yanma ile oluşan buhardanda bir miktar kaynaklanabilir.

2. Motor su eksiltir. Radyatörde ve hortumlarda kaçak olmadığı halde.

3. İlk çalıştırma zorlaşabilir. Bu motor suyunun silindirlere dolmasındandır.

4. Araç çekişi düşer. İlk çalıştırmada egzosttan su atabilir.

5. Su haznesinin kapağını açıp gaza yüklendiğinizde su haznesinden hava kabarcıkları gelebilir. Su taşmaya meyledebilir.

6. Yanmış conta hararete neden olur. Motor devri arttıkça hararet artar.

Yanmış bir contada yanık bölge giderek büyüyecek ve sorun giderek artacaktır. Yağınız su ile karışıp bozulacağı için motor aşınmaları hızla artacaktır. Bu nedenle contası yanmış bir aracı en kısa sürede servise çekin. Bu halde kullanmak motorunuzun yatak sarmasına, kompresyon kaçakları vermesine neden olabilir.

CONTA YANIK TEST
70
TL
Conta Yanık Test

Eskişehir Ekspertiz  Conta Yanık Testi

Silindir kapağı ile motor bloğu arasında sızdırmazlığı sağlayan ısıya dayanaklı ince bir contadır.

Motor harareti yükseldiği zaman ilk olarak bu conta yanar. çoğu kişi farkına varamaz ve bu contayı yakar. nedeni de hararet göstergesi, genelde harereti normal seviyede gösterir, ama yine de conta yanar. peki neden hararet normal olduğu halde, ısıdan dolayı conta yanar?

Açıklayalım;
Motoru soğutan devir daim sisteminde muhtemelen hortumlardan vs. bir yerden kaçak vardır ve radyatörde su kalmamıştır veya çok azalmıştır. dolayısıyla hararet müşürü sistemde su kalmadığı-azaldığı için sıcaklığı doğru ölçemiyordur. conta yanıp silindirlerin içine su sızdığı zaman da motor istop eder…

Malzeme olarak ucuz bir malzemedir ancak, her conta yakmış araç minimum 1000 tl masraf çıkarır nedeni de malzeme değil işçiliktir.
unutulmamalıdır ki contanın yanmasının elbet bir sebebi vardır ve conta değiştirilmeden önce, hararet problemini kesinlikle çözmek gerekir. aksi halde yeni değişmiş conta olsa dahi ileride bir gün, aracınızda devir daim sorunu olduğu için, conta yine yanacaktır. O Yüzden güvenilir olarak  Eskişehir Oto Ekspertiz olarak conta testini tavsiye ediyoruz.