75. Yıl Mah. Emko Sanayi Sitesi A2 Blok No:1/2/3 Eskişehir

Eskişehir Ekspertiz

Son yıllarda otomotiv sektöründeki gelişmeler, adından sıklıkla söz ettirmektedir. Özellikle sıfır araçların fiyatlarının tavan yapması, birçok otomobil alıcıları için bir korkulu rüya haline gelmiştir. Araç alıcılarının alternatif yöntemi olan 2. el araç alımları ise, sıfır araç fiyatlarına bağlı olarak son yıllarda ciddi yükselişe geçmiştir. Sıfır araç sahibi olamayan insanların satın alacakları arabalardaki en büyük beklentisi, aracın ağır hasar geçmişinin olmamasıdır. Ancak bunu öğrenmek için alıcının aracı belli sanayi merkezlerine götürüp kontrol ettirmesi, aracın yalnızca anlık bilgisine erişilmesini sağlar. Aracın geçmiş bilgilerine sahip olmak için bu tarz yöntemler yeterli değildir. Bu bilgileri edinebilmek için devlet kontrolünde yasal olarak ekspertiz hizmetleri sunulmaktadır. Hizmet detayları hakkında bilgi almak için Eskişehir ekspertiz ile irtibata geçilmelidir.

Eskişehir Ekspertiz

Ekspertiz Hizmeti Nedir?

Ekspertiz, otomotiv sektöründeki alım satım işlemleri için talep gören bir hizmettir. Başta araç alıcıları  olmak üzere satıcılar ile birlikte karşılıklı olarak anlaşmaya varılmasını kolaylaştıran bir sistemdir. Alıcı beklentilerini tamamen karşılayacak şekilde araç testi yapan Eskişehir ekspertiz firmaları, araç için uygun bir fiyat aralığı da çıkarmaktadır. Bu sayede alıcı ve satıcı arasındaki satış işlemleri tamamen şeffaf bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır.

Mevcut hizmetlerden faydalanabilmek için Eskişehir ekspertiz firması ile iletişime geçilebilir. Günümüzde belli araç satıcıları satış işlemlerinin hızlı ve istedikleri şekilde gerçekleşmesi için, araçları hakkında belli bilgileri gizli tutmaktadır. Bu da alıcıların satış işlemlerinden sonra araçta mağduriyet yaşamalarına sebebiyet verir. Eskişehir mevkisi üzerinde Eskişehir oto ekspertiz sayesinde satış işlemleri kolaylıkla yürütülmektedir.

Ekspertiz İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Ekspertiz işlemleri, uzman eksper kadrosu ve araç kontrollerini sağlayacak teknik ekipmanlar eşliğinde gerçekleşmektedir. Eksper ise; araç kontrollerini üstlenen, araç bilgisinde uzman ve tecrübeli kimsedir. Satın alınacak aracı güvenilir bir firmaya teslim etmek ve araç hakkında maksimum bilgiye sahip olmak için Eskişehir oto ekspertiz firması ile irtibata geçilmelidir. 

Ekspertiz muayenesinde aracın geçirmiş olduğu kazalardan değişen tüm parçalarına kadar detaylı inceleme yapılmaktadır. Bu inceleme esnasında aracın mekanik aksamındaki kusurlar tespit edilip araç hakkında belli bir rapor oluşturulmaktadır. Özellikle 2. el araçlar için alım satım işlemlerinde tercih edilen ekspertiz işlemleri, inceleme ardından aracın ederini belirleyen bir rapor oluşturarak alıcı ve satıcıya teslim etmektedir. Araç incelemeleri Eskişehir oto ekspertiz üzerinden yapılırken, airbag sistemlerinin çalışıp çalışmadığı ana mekanik sökülmeden test edilmektedir.  

Eskişehir Oto Ekspertiz Pilot Garage Tse Belgeli

Ekspertiz İşlemlerine Gelen Zorunluluk

Ekspertiz işlemleri, yeni çıkan kararnameye kadar yalnızca araç alıcısının talebi doğrultusunda yapılmaktaydı. Ancak son çıkan kararnameyle artık 8 yaş üzeri, 150 bin kilometreyi geçen her 2.el araç ekspertiz muayenesine tabii tutulmak zorundadır. Bu durum da sektör üzerindeki ekspertiz firmalarına olan rağbeti artırmıştır. Eskişehir’de bulunan Eskişehir ekspertiz firmaları de alım satım işlemlerinde yoğun talep almaktadır. 

Ekspertiz firmalarının tamamı tarafsızlık ilkesi doğrultusunda hareket etmemekte ve hem alıcıları hem de satıcıları mağdur etmektedir. Bu nedenle yetersiz ekspertiz firmaları tarafından mağdur edilmemek için TSE belgesi zorunluluğu getirilmiştir. Bu belgeye sahip olan her Eskişehir ekspertiz firması Pilot Garage araç muayenesi yapabilecek ve rapor yazabilecektir. Ekspertiz işlemleri oldukça gerekli olduğundan sektör üzerinde binlerce firma kurulmuştur. Ekspertiz firmaları, tarafsız olarak araç muayenesi yaparak oldukça güven veren bir hizmet sağlamaktadır.  Eskişehir üzerinde TSE belgesi mevcut olan firmalara ulaşabilmek için Eskişehir oto ekspertiz bölgeleri ziyaret edilmelidir. Bu nedenle devlet tarafından kurumsal hale getirilen ekspertiz firmaları, getirilen işlem zorunluluğu ile tüm alıcı ve satıcılar için de sevindirici olmuştur.